Planujesz w naszym hotelu szkolenie, konferencję, imprezę firmową, wesele lub jakąś inną uroczystość? Zobacz co warto zobaczyć w pobliskich Niepołomicach.
Gościom naszego hotelu, którzy przyjeżdżają do nas odpocząć, uczestniczyć w szkoleniu, konferencji lub jakiejkolwiek innej imprezie lub uroczystości możemy polecić dla urozmaicenia pobytu w naszym obiekcie krótkie odwiedziny w Niepołomicach. Niepołomice, które znajdują się ok. 7 kilometrów od naszego hotelu są doskonałym miejscem na krótką, 3-4 godzinną wycieczkę. To historyczne, niewielkie i spokojne miasteczko po wieloletnich pracach renowacyjnych odzyskało swój dawny blask i jest z pewnością warte zobaczenia.
>>> Noclegi Niepołomice – okolice Wieliczki i Krakowa <<<
Niepołomice, czyli druga stolica Polski
Historia Niepołomic, które dziś zamieszkuje niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców, sięga jeszcze czasów piastowskich. Słynny zamek w Niepołomicach wybudowany został przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Natomiast w czasach panowania Jagiellonów – przebudowany tenże niepołomicki zamek był drugą siedzibą królewską. Z tej przyczyny słynny kronikarz Jan Długosz nazywał Niepołomice drugą (po Krakowie) stolicą Polski.
Niepołomice – co warto zobaczyć
Każda turystyczna wycieczka do Niepołomic ma kilka obowiązkowych punktów:
- zamek królewski, który po odrestaurowaniu jest od 10 lat ponownie wizytówką Niepołomic. W zamki znajdują się gotyckie i renesansowe piwnice, sale parteru, znajdujące się na poziomie zamkowego dziedzińca i zajmowane przez Muzeum Niepołomickie sale na pierwszym piętrze. Na poddaszu znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne im. Lecha Wałęsy, a na parterze działa restauracja;
- Muzeum Niepołomickie – w muzeum znajduje się ekspozycja stanowiąca depozyt kościoła parafialnego w Niepołomicach, wśród eksponatów znajdziemy najstarsze dokumenty królewskie i papieskie, takie jak akt utworzenia parafii z 1350 czy wystawiony przez Kazimierza Wielkiego akt erekcyjny i donacyjny kościoła, a także zobaczyć możemy wystawę trofeów myśliwskich
- Ogrody Królowej Bony – odtworzony niedawno po południowej stronie zamku renesansowy Ogród Bony składający się z 6 prostokątnych kwater poprzedzielanych żwirowymi alejkami. Wejście do ogrodu od strony ul. Zamkowej zdobi odlany z brązu pomnik Kazimierza Wielkiego w towarzystwie małego chłopca.
- Kościół Parafialny pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników – kościół parafialny z XIV wieku, którego fundatorem był Kazimierz Wielki.
- Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne – od 2004 obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego – krakowskiego astronoma, odkrywcy pyłowych księżyców ziemi.
- Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa – w Centrum znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Fonografii, w którym możemy podziwiać około 150 eksponatów (najstarsze eksponaty mają ponad 130 lat.
- Kopiec Grunwaldzki – znajdujący się na zachód od rynku na tzw. Wężowej Górze (212 m n.p.m.) Kopiec sięga 14 metrów wysokości, a średnica jego postawy ma 30 metrów, na szczycie kopca stoi kamienny krzyż z pamiątkową tablicą.
Źródło: Wikipedia.org
Najnowsze komentarze